Light Red Wines

A versatile selection of light, easy to drink reds that are perfect for summer sipping or cozy winter evenings. This type of red wine is characterised by a light colour, a floral, fruity and vinous bouquet and a fresh, straight and smoot mouthfeel.

👉🏼 USE YOUR B2B LOGIN TO SEE THE PRICES
👉🏼 VAT AND SHIPPING FEES ADDED AT THE CHECKOUT

Skip to results list

Active filters:

8 items
Column grid
Column grid

Filter

Active filters:

  • Completo Red Wine 3L - Carussin

    Completo Red Wine 3L - Carussin

    €18,00 Unit price €6,00/L
  • Dabaive Rosso Vino Rosso 3L - Adriano

    Dabaive Rosso Vino Rosso 3L - Adriano

    €18,50 Unit price €6,17/L
  • Marche Rosso IGT Organic 3L - Aurora

    Marche Rosso IGT Organic 3L - Aurora

    €17,00 Unit price €5,67/L
  • Pinot Noir Organic 3L - Sfusobuono

    Pinot Noir Organic 3L - Sfusobuono

    €16,00 Unit price €5,33/L
  • Red Emilia IGT 3L - Saccomani

    Red Emilia IGT 3L - Saccomani

    €20,00 Unit price €6,67/L
  • Rosso Toscana IGT 3L - I Forestieri

    Rosso Toscana IGT 3L - I Forestieri

    €18,50 Unit price €6,17/L
  • Vino da Sete Red Wine 3L - Tenuta Il Nespolo

  • Vino Rosso 3L - Tommaso Cappa

    Vino Rosso 3L - Tommaso Cappa

    €18,50 Unit price €6,17/L