Vini Low-Alcohol

Discover our selection of low-alcohol wines in bag in box, all under 12% ABV, crafted for those who love to toast with a touch more lightness. Fresh, easy-drinking wines with lively personalities, never too much, always just right. Perfect for a carefree aperitivo, a slow chat, a light dinner. Every pour tells its own story: less alcohol, more immediacy, more joy. Fragrant whites, playful rosés and gentle red: these are wines made for those who seek lightness without compromise.

👉🏼 USE YOUR B2B LOGIN TO SEE THE PRICES
👉🏼 VAT AND SHIPPING FEES ADDED AT THE CHECKOUT

Skip to results list

Active filters:

7 items
Column grid
Column grid

Filter

Active filters:

  • Dabaive Rosso Vino Rosso 3L - Adriano

    Dabaive Rosso Vino Rosso 3L - Adriano

    €18,50 Unit price €6,17/L
  • Biancuzzo White Wine 3L - Fabio Ferracane

    Biancuzzo White Wine 3L - Fabio Ferracane

    €20,00 Unit price €6,67/L
  • Friz Bianco - Veneto IGT Glera Lattina 200ml

    Friz Bianco - Veneto IGT Glera Lattina 200ml

    €10,00 Unit price €10,00 each
  • 'Resistente' Bianco Veneto IGT Piwi Bio 3L - Terre Grosse

  • Red Emilia IGT 3L - Saccomani

    Red Emilia IGT 3L - Saccomani

    €20,00 Unit price €6,67/L
  • Bianco Veneto IGT Organic 3L - Terre Grosse

    Bianco Veneto IGT Organic 3L - Terre Grosse

    €19,00 Unit price €6,33/L
  • Bianco Murgia IGT 3L - Morasinsi

    Bianco Murgia IGT 3L - Morasinsi

    €20,00 Unit price €6,67/L